Leki w postaci kropli do nosa wydają się być intuicyjne w użyciu. W rzeczywistości wielu pacjentów popełnia błędy w trakcie ich aplikacji, co powoduje brak pożądanych efektów terapeutycznych. Jak prawidłowo stosować krople na katar? Czego należy unikać, aby nie marnować zakupionego leku?
Aplikacja kropli na katar – krok po kroku
W większości przypadków krople donosowe są używane w pozycji siedzącej lub stojącej. Stosowanie kropli jest proste, ale niezwykle często towarzyszy mu szereg błędów. Oto prosta instrukcja jak prawidłowo i skuteczne zaaplikować krople, aby zagwarantować organizmowi oczekiwane działanie.
- Przed zastosowaniem należy dokładnie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny, kurzu i innych nagromadzonych niedoskonałości. Dobrze jest wysmarkać się zanim zastosujemy lek.
- Po wstrząśnięciu opakowaniem i zdjęciu zatyczki należy przyjąć wygodną pozycję, a następnie skierować głowę do przodu – oczy powinny być zwrócone na stopy.
- Końcową część buteleczki z lekiem należy włożyć płytko do nosa – zwykle około 1 cm głębokości – a aplikator należy skierować w kierunku ucha po tej samej stronie przewodu nosowego. To niezwykle ważne, bo szereg osób kieruje aplikator w stronę twarzy, co stanowi bardzo duży błąd!
- Lek należy podać zgodnie z instrukcji producenta. Część preparatów wymaga przytkania drugiego nozdrza. W trakcie aplikacji należy nieprzesadnie wciągnąć powietrze przez nos.
- Do momentu całkowitego wysunięcia aplikatora z nosa nie należy zwalniać ucisku z buteleczki / zakraplacza. Następnie należy wypuścić powietrze nosem i umyć końcówkę aplikatora.
Skutki niewłaściwej aplikacji kropli na katar
Nieodpowiednie podanie leku, co zwykle wiąże się z niewłaściwym skierowaniem aplikatora w nosie, uniemożliwia uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego w obrębie nosa. Ponadto spływający do gardła i przełyku lek, co może wywoływać podrażnienia. Niewłaściwe używanie kropli aplikowanych donosowo może w długofalowej perspektywie doprowadzić m.in. do krwawienia błony śluzowej czy perforacji przegrody nosowej.
Jakie leki można podawać w postaci kropli do nosa?
Przede wszystkim są to preparaty pomagające organizmowi zwalczenie kataru, który w większości przypadków jest rezultatem przeziębienia, bądź grypy. Oprócz tego krople do nosa mogą przeciwdziałać nadmiernej suchości błon śluzowych, infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, stanom zapalnym czy podrażnieniom. Leki w aerozolu są również dedykowane alergicznemu nieżytowi nosa, migrenie czy problemom hormonalnym.
Przykładowe leki w postaci kropli donosowych:
- Allergodil
- Bloxin
- Ecto
- Fanispos
- Imigran
- Instanyl
- Momester Nasal
- Nasometin Control
- Nollix
- Nozoil
- Pronasal
- Rhinotac
Czy stosowanie kropli do nosa jest bezpieczne?
Długotrwałe stosowanie (tj. ponad 7 dni) kropli i aerozoli donosowych może okazać się niekorzystne w skutkach. Skutki uboczne to zazwyczaj zmiany zapalne, którym towarzyszy trwałe uszkodzenie błony śluzowej oraz symptomy wskazujące na obrzęki. Problem ten określany jest mianem "kataru polekowego", a oprócz wspomnianych objawów dodatkowo dochodzi do utraty drożności dróg oddechowych. Wówczas chorzy decydują się na użycie jeszcze większej ilości kropli, co w żadnym stopniu nie pomaga w zwalczeniu dolegliwości, a zaostrza aktualny stan.
Dlatego też specjaliści zalecają, aby w miejsce leków wykorzystać naturalne sposoby udrażniania zatok. Przykładem może być inhalacja przy z solą lub wodą morską, którą warto uzupełnić o dodatek olejków eterycznych np. rozmarynu, tymianku, oregano, sosny, eukaliptusa, mięty czy lawendy. Nieleczone skutki uboczne mogą doprowadzić do zapalenia ucha i/lub zatok.
Warto też dodać, że krople z ksylometazoliną i oksymetazoliną mogą prowadzić do uzależnienia przy długotrwałym stosowaniu.
Bibliografia:
- https://drlaryngolog.pl/kompendium/czy-krople-do-nosa-moga-uzaleznic/
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/krople-do-nosa-rodzaje-wskazania-i-przeciwwskazania-do-stosowania-kropli-do-nosa-aa-4PEA-PG3G-qGPS.html