Nieżyt nosa stanowi problem współtowarzyszący rozmaitym chorobom. W przypadku kobiet w ciąży warto zawczasu pozbyć się kataru, co pozwoli zmniejszyć szansę pogorszenia stanu zdrowia i rozwoju poważniejszych dolegliwości. Jak wygląda leczenie kataru u kobiet ciężarnych?
Zapomnij o niektórych lekach
Dla wielu osób problem nieżytu nosa jest niezwykle prosty do rozwiązania – wystarczy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne w tabletkach. Środki farmakologiczne z aspiryną czy ibuprofenem to najczęstszy wybór osób, które czują zbliżające się przeziębienie. Niestety specjaliści zgodnie potwierdzają, że tego typu leki stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. W pierwszym trymestrze zwiększają bowiem ryzyko występowania krwawienia, natomiast w trzecim trymestrze mogą doprowadzić do rozwoju nadciśnienia płodu. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się paracetamol, ale jego użycie jest rekomendowane wyłącznie w razie konieczności. Katar nie jest natomiast na tyle poważnym problemem, aby ryzykować zdrowie i życie rozwijającego się płodu. Niemniej jednak stosowanie paracetamolu zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który dobierze optymalną dawkę preparatu.
Innym popularnym składnikiem leków na katar jest pseudoefedryna. Wskutek obkurczenia naczyń krwionośnych w nosie pozwala na redukcję zmian zapalnych w nosie, co zmniejsza intensywność występującego nieżytu nosa. Niemniej jednak nie należy jej podawać kobietom w ciąży – wykazuje bowiem wyjątkowo dużą toksyczność na płód.
Które leki będą bezpieczne na katar w ciąży?
Pierwszą bezpieczną opcją jest chlorowodorek ksylometazoliny, który występuje w postaci aerozolu do nosa. Ksylometazolina oddziałuje na receptory α-adrenergiczne, co prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych w obrębie nosa. Wynikiem tego jest redukcja obrzęku i przekrwienia przewodów nosowych, co z kolei prowadzi do poprawy drożności. Wedle aktualnego stanu wiedzy stosowanie ksylometazoliny zgodnie ze wskazaniami producenta przez maksymalnie 7 dni nie ma niebezpiecznego wpływu na ciążę. Niemniej jednak długotrwałe użycie może oddziaływać na stan ukrwienia macicy.
Niejednokrotnie katar jest wynikiem reakcji uczuleniowej. Alergiczny nieżyt nosa, zwany potocznie katarem siennym, charakteryzuje się przesadną produkcją rzadkiej i bezbarwnej wydzieliny. Problemowi niezwykle często towarzyszy stan zapalny błony śluzowej. Wówczas jedynym rozwiązaniem na złagodzenie występujących dolegliwości i kontrolowanie problemu są leki przeciwalergiczne. Przykładowymi preparatami są m.in. cetyryzyna, dimentydyna, klemastyna czy loratydyna.
Katar w ciąży – domowe sposoby
- Inhalacje przy użyciu gorącej wody z solą i dodatkami olejków eterycznych (np. eukaliptus, mięta, sosna) lub suszony ziół (np. rumianek, szałwia, tymianek) – alternatywą jest zakup gotowego sprayu do nosa z wodą morską (np. Prenalen Katar) i dodatkami wspomnianych olejków (np. Prenalen Katar Med)
- Zadbanie o optymalną podaż witaminy C i zwiększenie w diecie ilości produktów stanowiących jej naturalne źródło (np. acerola, dzika róża, czarna porzeczka, natka pietruszki)
- Spożycie czosnku i cebuli może okazać się wartościowe w przeciwdziałaniu chorobotwórczym drobnoustrojom
- Stosowanie ciepłych okładów na czoło pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach
- Zapewnienie optymalnego nawodnienia organizmowi
Bibliografia:
- https://podyplomie.pl/medycyna/31913,niezyt-nosa-a-ciaza
- https://wylecz.to/choroby-w-ciazy/niezyt-nosa-w-ciazy-sposoby-na-katar-w-ciazy/
- https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-xylometazolin-005-krople-do-nosa-2019-06pl.pdf
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/87976,stosowanie-lekow-na-alergie-w-i-trymestrze-ciazy