Domowe sposoby
na katar
Inhalacje
Inhalacje to jedna z lepszych metod leczenia kataru. W trakcie inhalacji substancje czynne trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych, a nie do przewodu pokarmowego, jak ma to miejsce w przypadku preparatów doustnych. Inhalacje są szczególnie zalecane w trakcie trwania infekcji dróg oddechowych, przebiegających z gromadzeniem się wydzieliny.
Inhalacje warto przeprowadzać z dodatkiem olejków eterycznych. W tym celu wykorzystuje się:
- olejek eukaliptusowy;
- olejek miętowy;
- olejek tymiankowy;
- olejek z drzewa herbacianego;
- olejek pichtowy.
Inhalacje wykonywać najlepiej za pomocą specjalnych inhalatorów parowych. Do tego celu nie nadają się natomiast nebulizatory, gdyż dodatek olejków może uszkodzić ich strukturę. Warto także pamiętać, że olejki eteryczne mogą mieć właściwości uczulające. Należy je zatem stosować w rozcieńczeniu.
Ciepłe okłady na zatoki
Okłady na zatoki pomogą zmniejszyć ból zatok, a także rozrzedzą zalegającą w nich wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. W tym celu należy przygotować płócienną tkaninę, a następnie zawinąć w nią rozgrzaną sól jodowo-bromową, dostępną w każdej aptece. Warto pamiętać, aby tak utworzony kompres był rozgrzany, ale nie gorący — może to wówczas spowodować poparzenie okolicy czoła lub nosa. W przypadku braku soli jodowo-bromowej można wykorzystać gorący ręcznik.
Płukanie zatok
Płukanie zatok skutecznie pomaga oczyścić jamy nosowe i zatoki z zalegającej wydzieliny, a także zanieczyszczeń. W aptekach dostępne są specjalne zestawy do płukania zatok, jednak można to również wykonać za pomocą gruszek do nosa. W trakcie płukania wstrzykuje się roztwór soli fizjologicznej pod ciśnieniem do jednej jamy nosowej — roztwór powinien wypłynąć drugą jamą nosową
Przeciwwskazaniem do irygacji jest zapalenie ucha, zablokowana przegroda nosowa lub alergie na składniki płukanek.
Prawidłowe płukanie zatok przeprowadza się tak jak na obrazku:
Nawilżanie śluzówki nosa
Niedostatecznie nawilżona śluzówka nosa sprzyja rozwojowi infekcji, a także nadmiernej produkcji wydzieliny. W trakcie kataru warto zatem zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, unikając jednocześnie płynów, które sprzyjają odwodnieniu, w tym alkoholu i czarnej herbaty.
Warto zatroszczyć się o nawilżenie nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz. W tym celu można skorzystać ze specjalnych nawilżaczy powietrza, a w przypadku ich braku można posiłkować się miską z wodą postawioną obok kaloryfera lub grzejnika. Śluzówkę można także nawilżać kroplami do nosa lub specjalistycznymi maściami.
Czosnek i imbir
W walce z katarem można wykorzystać także naturalne surowce, który każdy z nas posiada w domu. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku i wdychać ostrożnie jego zapach — dzięki zawartości allicyny, zabieg ten zadziała przeciwbakteryjnie, zmniejszając tym samym katar. Zamiast czosnku, można wykorzystać także świeżo starty korzeń imbiru — pomoże on rozrzedzić śluz i oczyścić jamy nosowe.