Woda morska do nosa to nic innego jej roztwór chlorku sodu, który z uwagi na duże bezpieczeństwo działania może być stosowany wśród rozmaitych osób – począwszy od dzieci, przez seniorów, a skończywszy na kobietach w ciąży i matkach karmiących piersią. W czym tkwi różnica między izotoniczną i hipertoniczną wodą morską?
Czym jest izotoniczna woda morska?
Izotoniczny roztwór wody morskiej zwany też fizjologiczną wodą morską jest produktem, którego ciśnienie osmotyczne jest równoznaczne z ciśnieniem panującym w organizmie. Oznacza to, że stężenie chlorku sodu wynosi 0,9% i odpowiada fizjologicznym płynom ustrojowym.
Hipertoniczna woda morska – co to jest?
W przypadku hipertonicznego roztworu wody morskiej sprawa wygląda zgoła inaczej. Produkty określane mianem hipertonicznej wody morskiej odznaczają się wyższym poziomem chlorku sodu – wartość roztworu NaCl przekracza fizjologiczne stężenie 0,9% i tym samy taka woda jest bardziej słona od płynów ustrojowych.
Izotoniczna i hipertoniczna woda morska – różnice
Rozbieżności w zakresie stężenia chlorku sodu determinują zupełnie odmienne przeznaczenie preparatów zawierających wodę morską. W przypadku roztworów izotonicznych, których zasolenie jest tożsame z płynami ustrojowymi, woda morska znajduje zastosowanie w codziennej i regularnej pielęgnacji przewodów nosowych. Niemniej jednak izotoniczna woda morska może być użyta do:
- oczyszczania otwartych ran skórnych, również tych związanych z body piercingiem,
- poprawy penetracji błony śluzowej nosa przed użyciem leków donosowych (np. kropli),
- oczyszczania przewodów nosowych, co stanowi formę profilaktyki infekcji dróg oddechowych,
- niwelowania nagromadzonych alergenów (np. pyłków roślinnych, kurzu), co pozwala zapobiega reakcjom uczuleniowym m.in. katarowi siennemu.
Inne wskazania dotyczą hipertonicznej wody morskiej. Roztwór o większym zasoleniu niż płyny ustrojowe sprawia, że potraktowana nim błona śluzowa ulega obkurczeniu i dochodzi do zwiększenia nawodnienia nosa. Jest to uwarunkowane faktem, że organizm stara się wyrównać powstającą różnicę ciśnień. Właściwości te są niezwykle pomocne w kontekście przeciwdziałania zatkanym zatokom i udrażnianiu nosa – aplikacja hipertonicznej wody morskiej przyczynia się do usuwania nadmiernie zalegających pokładów wydzieliny np. powstałej wskutek infekcji. Hipertoniczne roztwory wody morskiej są również dostępne nie tylko jako aerozole do nosa, ale i ampułki do inhalacji, które sprawdzą się w nebulizatorach wykorzystywanych w terapii rozmaitych schorzeń układu oddechowego. W kwestii hipertonicznej wody morskiej należy wspomnieć, że jej długotrwałe stosowanie może okazać się niekorzystne dla śluzówki nosa. Nadmierne użycie zwiększa ryzyko jej wysuszenia, co w konsekwencji może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia.
Woda morska do nosa – jaki ma skład?
Preparaty z wodą morską to jednak nie tylko roztwór chlorku sodu. W wodzie morskiej zawarte są liczne pierwiastki (m.in. potas, wapń czy magnez), ale niektórzy producenci wzbogacają preparaty w dodatkowe komponenty. Wśród nich należy wymienić aloes, dekspantenol, ektoinę, kwas hialuronowy czy propolis. Ich obecność ma spotęgować dobroczynne właściwości preparatu i sprawić, że aplikacja zagwarantuje jeszcze więcej korzyści dla przewodów nosowych. Izotoniczna i hipertoniczna woda morska jest dostępna bez recepty – nie ma przeciwwskazań, co do jej stosowania z innymi produktami leczniczymi.
Bibliografia:
- Rapiejko P. "Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej." Alergoprofil (2008), 4(1): 37-39.