Nieżyt nosa, który potocznie określa się mianem kataru, to przeważnie oznaka alergii lub infekcji dróg oddechowych. Walkę z katarem prowadzi się na rozmaite sposoby – począwszy od typowej farmakoterapii, przez irygacje nosa, a skończywszy na inhalacjach czy zmianie dotychczasowej diety. Pomocną opcją na zatkany nos są specjalne plastry na katar, które polecane są jednakowo dzieciom i dorosłym. Jak działają plasterki na katar? Jak ich używać? Czy stanowią skuteczną metodę na uciążliwy katar?
Czym są plasterki na katar?
To wyrób medyczny w formie niewielkich plastrów, które są nasączone specjalnie przygotowaną mieszanką olejków eterycznych o wartościowym wpływie na układ oddechowy. Komponenty zawarte w plasterkach na katar mają za zadanie przywrócić optymalną drożność przewodów nosowych, przeciwdziałać powstawaniu nadmiernej ilości wydzieliny oddechowej i przede wszystkim zapewnić choremu poprawę w zakresie codziennego funkcjonowania. Plastry na katar mogą być stosowane na dzień i na noc, u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży, a ich użycie jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż np. przygotowywanie inhalacji.
Olejki zapachowe w plastrach na katar
Nie będzie zaskoczeniem, że kompozycja zapachowa przygotowana w plastrach na katar składa się w głównej mierze z olejków o intensywnym aromacie. Olejki wykorzystane w plasterkach przeciw katarowi mają za zadanie:
- udrożnić drogi oddechowe,
- nawilżyć błony śluzowe nosa,
- przywrócić prawidłowe oddychanie,
- ograniczyć dalszą produkcję kataru,
- przeciwdziałać bakteriom i innym drobnoustrojom, które mogą stanowić przyczynę zatkanego nosa i nadprodukcji wydzieliny oddechowej.
Dlatego też olejki zawarte w plasterkach na katar to przeważnie te same produkty, które wykorzystuje się w przypadku inhalacji i nebulizacji dróg oddechowych. W plastrach na katar najczęściej używanymi olejkami eterycznymi są olejek anyżowy, cytrynowy, eukaliptusowy, goździkowy lawendowy, miętowy, pomarańczowy, rozmarynowy czy sosnowy.
Przykładowe plasterki na katar dostępne w polskich aptekach
- Aromahelp
- Aroma kids
- Aromactiv+
- Ibufen Aroma Na Katar
- Oleofrarm Nosonek
- SOLbaby Aroma
Jak stosować plasterki na katar?
Użycie plastrów jest banalnie proste. Plaster należy przykleić na suche ubranie – producenci rekomendują, aby umieścić plasterki na wysokości klatki piersiowej i jednocześnie w bezpiecznej odległości od twarzy. W przypadku małych dzieci, czyli poniżej 3. roku życia, poleca się przykleić plaster z dala od rąk malucha. Dzięki temu istnieje szansa, że dziecko nie odklei go i tym samym nie przerwie kuracji. Warto jednak powtórzyć, że plaster musi być naklejony na odzież. Stosowanie plasterków bezpośrednio na skórę jest niewłaściwe.
Kto może używać plastrów na katar?
Plasterki przeciwko nieżytowi nosa i zwalczające katar są świetną alternatywą dla wszystkich osób, które nie mogą lub muszą wstrzymać się z możliwością użycia środków farmakologicznych. W związki z tym plastry sprawdzą się m.in. u małych dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią czy osób uczulonych na NLPZ lub z przeciwwskazaniami do użycia tego typu leków (np. stosowanie innych preparatów leczniczych). Co więcej, plasterki na katar to bardzo dobry zamiennik dla aerozoli i płynów do irygacji czy kropli do nosa. Plastry są również polecane seniorom, którzy z uwagi na polifarmakoterapię mają ograniczone możliwości wprowadzania dodatkowych leków. Plasterki na katar sprawdzą się też w przypadkach przeziębienia czy zapalenia zatok – ponadto mogą okazać się pomocne w przypadkach problemów ze snem, które wynikają z ograniczonej drożności dróg oddechowych.
Biliografia:
- https://dzidziusiowo.pl/plastry-na-katar
- https://www.aflofarm.com.pl/pl/produkty/wyrob-bezpieczny/aromactiv-plastry-aromatyczne/