Pojawienie się kataru nie wróży nic dobrego. Problem nieżytu nosa jest zwykle przejawem osłabionej odporności i może wskazywać na nadejście infekcji. Co stanowi przyczynę wodnistego kataru? W jaki sposób należy sobie z nim radzić?
Czym jest wodnisty katar i jakie są jego przyczyny?
Katar, zwany fachowo nieżytem nosa, jest zespołem objawów towarzyszących rozmaitym przypadłościom. Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów kataru, przy czym postać wodnista jest wyjątkowo charakterystycznym problemem. W większości przypadków przyczyną jest reakcja alergiczna. Zwykle czynnikami uczulającymi są rozmaite pyłki roślinne (np. topola), zwierzęca sierść, kurz oraz roztocza. W przypadku wodnistego kataru o podłożu alergicznym warto wspomnieć o objawach współistniejących:
- nadmierne łzawienie
- opuchlizna okolicy oczu
- zaczerwienienie gałek ocznych
Alergiczny katar wodnisty charakteryzuje się długim czasem trwania – jego znakiem rozpoznawczym jest utrzymywanie się przez co najmniej tydzień. Niejednokrotnie towarzyszy mu wyjątkowo uciążliwe kichanie, stan zapalny błony śluzowej nosa, wysypka, a nawet i świąd w obrębie gardła.
Należy jednak podkreślić, że pojawienie się wodnistego kataru nie świadczy wyłącznie o alergii. W niektórych przypadkach nadmierna produkcja rozrzedzonej, bezbarwnej i wodnistej wydzieliny może stanowić następstwo delikatnej infekcji wirusowej. Wówczas katarowi towarzyszą takie symptomy jak dolegliwości bólowe mięśni, głowy i gardła, gorączka oraz mniej lub bardziej uciążliwy kaszel. Wirusowa odmiana wodnistego kataru trwa nie dłużej aniżeli tydzień.
Na czym polega leczenie wodnistego kataru?
Walka z uciążliwym nieżytem nosa jest taka naprawdę ściśle związana z podłożem występującego problemu. W przypadku alergicznego wodnistego kataru najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktu z czynnikami uczulającymi. Jednak w niektórych przypadkach (np. roztocza) metoda ta nie zda egzaminu. Warto wówczas zdecydować się na alergenową immunoterapię, czyli odczulanie. Wówczas pacjenci regularnie odwiedzają alergologa, aby organizm był systematycznie poddawany adaptacji na działanie alergenu. Wyzwolenie u alergika zamierzonej reakcji uczuleniowej prowadzi do jej stopniowego wyciszenia. Jeżeli jednak odczulanie nie przynosi pożądanych rezultatów, to niejednokrotnie polecane są leki przeciwhistaminowe bądź środki steroidowe, które mają formę kropli do nosa.
W przypadku wirusowego kataru wodnistego poleca się sięgnąć po aerozole i spraye bez recepty, które pozwalają na udrożnienie zatkanych zatok oraz złagodzenie występującego podrażnienia błony śluzowej. Większość tego typu preparatów bazuje na mieszance soli i wody morskiej, co stanowi bezpieczne rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Równie dobrym rozwiązaniem jest aromaterapia przy użyciu olejków eterycznych. Inhalacje na bazie gorącej wody i soli można wzbogacić kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego czy sosnowego.
Czy wodnisty katar może prowadzić do powikłań?
Pojawienie się kataru jest często bagatelizowane, co stanowi poważny błąd. Nieżyt nosa jest informacją, że organizm boryka się z jakimś problemem dotyczącym dróg oddechowych. Utrzymywanie się wodnistego kataru przez ponad tydzień może spowodować rozwój rozmaitych dolegliwości np. zaburzeń węchu, polipów, stanu zapalnego zatok, problemów z przewodami słuchowymi, czy infekcji gardła. Z kolei nieleczony katar wodnisty o podłożu alergicznym może spowodować pojawienie się astmy oskrzelowej.
Bibliografia:
- Zawisza E., Smolińska U. „Nieżyt naczynioruchowy nosa.” Alergia 2003.
- https://poradnialeczeniachrapania.pl/kompendium/wodnisty-katar/
- https://www.drmax.pl/blog-porady/woda-z-nosa-wodnisty-katar-to-przeziebienie-czy-alergia