Jakie są przyczyny kataru u niemowląt?
W przeważającej liczbie przypadków występowanie kataru u niemowlaków jest rezultatem infekcji wirusowej. Rozwijający się układ immunologiczny i brak dostatecznej odporności sprawia, że niemowlęta są szczególnie narażone na chorobotwórcze mikroorganizmy. Wirusowy katar u niemowlaka jest dość łatwo rozpoznawalny – maluchowi doskwierają problemy w nadmiernie produkowanej wydzieliny (nierzadko o bardzo gęstej konsystencji) oraz obrzęku i przesadnego przekrwienia błon śluzowych nosa, co skutkuje upośledzoną drożnością powietrza i zablokowaniem nosa.
Do innych przyczyn występowania kataru należą:
- niektóre produkty lecznicze,
- alergie – zdecydowanie częściej jest to uczulenie pokarmowe aniżeli alergia wziewna,
- nieprawidłowości hormonalne (np. problemy z tarczycą o charakterze niedoczynności),
- kiepska jakość powietrza np. występowanie dymu tytoniowego, niskiej wilgotności czy pyłków roślinnych lub kurzu.
Katar u niemowląt jest często utożsamiany z problemem sapki niemowlęcej, która oprócz zatkanego nosa objawia się zwiększoną męczliwością malucha w trakcie jedzenia. Wówczas potencjalną przyczyną mogą być np. wady anatomiczne przewodów nosowych lub nozdrzy, przerost migdałka gardłowego bądź rozmaite zmiany naczyniowe nosa. Natomiast jednostronny wyciek wydzieliny z nosa może być rezultatem zablokowania przewodu przez ciało obce np. niewielki fragment zabawki jak klocek czy pionek do gry planszowej.
Leczenie kataru u niemowląt – co należy zrobić?
Leczenie niemowlaka nie należy do najprostszych zadań. Przede wszystkim wynika to z faktu, że większość środków farmakologicznych skutecznie zwalczających katar jest przeznaczona dla starszych dzieci. Niemniej jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, które nie będą narażać malucha, a jednocześnie będą pomocne w przeciwdziałaniu występującym niedogodnościom związanym z ograniczoną drożnością przewodów nosowych i nadmiaru wydzieliny. Jak pozbyć się kataru u niemowląt?
- W pierwszej kolejności dobrze jest zadbać o prawidłową jakość powietrza w domu i pokoju dziecka – częste, lecz nieprzesadne wietrzenie pozwoli utrzymać prawidłową temperaturę i wilgotność powietrza. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup automatycznego nawilżacza, tańszą alternatywą jest np. wywieszenie w pokoju mokrego ręcznika.
- Przestrzegać regularnego nawodnienia dziecka – podawać płyny częściej, ale w mniejszych ilościach.
- Czyszczenie nosa poprzez inhalacje lub irygacje z wykorzystaniem roztworu fizjologicznego soli bądź przy użyciu wody morskiej. Niemowlaki należy poddawać zabiegom od 2 do 3 razy dziennie.
- Formą uzupełnienia powyższego sposobu oczyszczania jest mechaniczne odsysanie zalegających pokładów wydzieliny oddechowej poprzez stosowanie specjalnie zaprojektowanych aspiratorów.
Warto też zaznaczyć, że katar wirusowy u niemowlaka jest problemem o charakterze samoograniczającym. Oznacza to, że powyższe sposoby będą wystarczające dla przeciwdziałania występującym objawom. Dzięki temu katar i związane z nim niedogodności nie będą zbyt uciążliwe dla malucha, a sama infekcja nie doprowadzi do rozwoju niebezpiecznych powikłań np. zmian zapalnych gardła lub zatok.
Bibliografia
- Salcan I., Bayar Muluk N., Kopacheva-Barsova G. "Paediatric rhinitis and rhinosinusitis." Challenges in Rhinology 2021: 137-151.
- Rotiroti G., Roberts G., Scadding GK. "Rhinitis in children: common clinical presentations and differential diagnoses." Pediatric Allergy and Immunology 2015, 26(2): 103-110.
- Roberts G., et al. "Paediatric rhinitis: position paper of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology." Allergy 2013, 68(9): 1102-1116.
- Dębska M., et al. "Nasal obstruction in newborns and infants." Nowa Pediatria 2005, 3: 102-104.