Czym jest hialuronian sodu?
Hialuronian sodu to substancja będąca pochodną kwasu hialuronowego – niezwykle popularnego komponentu kosmetyków i szeregu innych preparatów ukierunkowanych na pielęgnację urody. Hialuronian sodu jest również składnikiem ludzkich łez, co sprawia, że gwarantuje on wartościowy wpływ na nawilżenie narządu wzroku. Warto też wspomnieć, że hialuronian sodu ma znacznie więcej zalet aniżeli jego standardowa forma kwasu hialuronowego. Mowa tu o:
- lepszej rozpuszczalności w wodzie,
- większej odporności m.in. wskutek mniejszej podatności na utlenianie i wyższej stabilności,
- mniejszym rozmiarze cząsteczek, co gwarantuje optymalny poziom biodostępności i tym samym zapewnia efektywną przyswajalność dla organizmu.
Hialuronian sodu na katar – czy rzeczywiście warto?
Stosowanie hialuronianu sodu nie ogranicza się wyłącznie do pielęgnacji skóry i przeciwdziałania niedoskonałościom dotyczącym urody. Jego właściwości fizykochemiczne sprawiają, że sprawdzi się on również w zwalczaniu dolegliwości związanych z drogami oddechowymi. Na uwagę zasługuje zdolność hialuronianu sodu do przyciągania i trwałego wiązania wody (tzw. higroskopijność). Dzięki temu zastosowanie soli sodowej kwasu hialuronowego sprawia, że na powierzchni błony śluzowej przewodów nosowych zostaje utworzona specjalna warstwa ochronna. W ten sposób śluzówka nosa ulega zabezpieczeniu przed podrażnieniem.
Warto też dodać, że hialuronian sodu pozwala zadbać o optymalne nawilżenie dróg oddechowych, a ochrona przed wysychaniem jest kolejnym krokiem do zapobiegania podrażnieniom. Prawidłowo nawilżone przewody nosowe pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Co więcej, hialuronian sodu wykazuje właściwości proregeneracyjne.
Jak stosować hialuronian sodu na katar?
Walka z katarem przy pomocy hialuronianu sodu może przybierać różne formy. Pierwszą z nich są oczywiście inhalacje. Preparaty jak Nebu-dose hialuronic stanowi przemyślane połączenie soli sodowej kwasu hialuronowego wraz z izotonicznym roztworem chlorku sodu. Zawarty w ampułkach płyn można z powodzeniem wykorzystać w inhalatorach i nebulizatorach. Drugim sposobem jest stosowanie produktów w formie aerozoli do nosa. Aplikacja preparatu bezpośrednio do przewodów nosowych umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na zalegające pokłady wydzieliny oddechowej.
Hialuronian sodu – wskazania
- Astma.
- POChP.
- Mukowiscydoza.
- Nieżyt nosa (katar).
- Ostre zapalenie oskrzeli.
Ponadto preparaty z hialuronianem sodu są rekomendowane do profilaktycznego użycia. Regularne użycie roztworów izotonicznych z solą sodową kwasu hialuronowego pomaga ochronić błonę śluzową nosa przed szeregiem negatywnych czynników zewnętrznych m.in. chorobotwórczych drobnoustrojów, skrajne temperatury, zbyt suche powietrze, zanieczyszczenia w formie pyłów, toksycznych substancji czy zwierzęcej sierści.
Hialuronian sodu może być stosowany w przypadkach kataru u dzieci oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Sól kwasu hialuronowego jest bezpiecznym sposobem na udrażnianie dróg oddechowych, który nie powinien być stosowany wyłącznie w przypadku alergii na ten składnik lub inne komponenty zawarte w preparacie.
Bibliografia:
- https://apteline.pl/nebu-dose-hialuronic-30-ampulek-do-inhalacji
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/101839,Hysan-aerozol-do-nosa
- https://swederm.com/blog/hialuronian-sodu-%E2%80%93-wlasciwosci-zastosowanie
- https://www.vichy.pl/blog/sodium-hyaluronate-hialuronian-sodu-jakie-ma-zastosowanie-w-kosmetykach/