Katar może przybierać różne formy i stanowić objaw rozmaitych chorób. Podłoże jego rozwoju może być uwarunkowane rozmaitymi czynnikami. Istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie katarowi – jednym z nich są leki odpowiedzialne za obkurczanie naczyń krwionośnych. Czy są skuteczne?
Czym jest katar i co powoduje?
Katar, nazywany fachowo nieżytem nosa, stanowi efekt infekcji chorobotwórczymi mikroorganizmami lub reakcji uczuleniowej organizmu, która dotyka górnych dróg oddechowych. W przypadku kataru trudno mówić o konkretnym symptomie. Znacznie częściej katar jest definiowany jako zespół objawów uwarunkowanych rozwojem stanu zapalnego błony śluzowej nosa, które utrzymują się przez co najmniej 48 godzin. Do wspomnianych objawów należą:
- uciążliwe kichanie
- trudności z oddychaniem
- zaburzenia smaku i/lub zapachu
- uczucie drapania i swędzenia w nosie
- ograniczenie drożności dróg oddechowych
- obecność wydzieliny w nosie – gęsta lub rzadka (płynna), która może być żółtawo-zielona lub bezbarwna
Jak powstaje katar?
Obrzęk błony śluzowej może być spowodowany wskutek zakażenia bakteriami, wirusami, grzybami i innymi chorobotwórczymi patogenami lub na drodze alergii. W obu przypadkach czynnik powoduje rozwój stanu zapalnego i przesadne przekrwienie wspomnianej błony. To z kolei utrudnia odpływ nadmiernie produkowanej wydzieliny, a to skutkuje jego gromadzeniem się w drogach oddechowych i powstawaniem kataru. Dlatego też walka z tym problemem powinna być ukierunkowana na przeciwdziałanie występującemu obrzękowi.
Ksylometazolina – skuteczny lek w walce z katarem
Mechanizm działania ksylometazoliny wydaje się być najlepszą opcją do leczenia uciążliwego kataru. To lek będący pochodną imidazoliny, która charakteryzuje się działaniem sympatykomimetycznym – znanym m.in. z leków stosowanych w przypadku ataku astmy (beta2-mimetyki), Ksylometazolina wykazuje silne oddziaływanie na receptory alfa, co sprawia, że jej aplikacja bezpośrednio do nosa powoduje efektywne zwężenie nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Rezultatem tego jest skuteczne zmniejszenie rozmiarów obrzęku oraz ilości produkowanej wydzieliny, co pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych. Efekt terapeutyczny utrzymuje się do około 12 godzin od momentu podania leku.
Przykładowe leki z ksylometazoliną to: Orinox, Otrivin, Snup, Sudafed XyloSpray, Xedine HA, Xylogel i Xylorin. Preparaty są dostępne w formie aerozoli i kropel do nosa.
Ważne informacje dotyczące stosowania ksylometazoliny
- Leki wchodzi w niebezpieczne informacje z efedryną, lekami IMAO i TLPD
- Ksylometazolina sprawdzi się także w leczeniu zapalenia ucha
- Przedawkowanie ksylometazoliny powoduje szereg skutków ubocznych m.in. zaburzenia pracy serca, bólu i zawrotów głowy, dreszczy, nadmiernej potliwości czy porażenia ośrodkowego układu nerwowego
- Roztwory o stężeniu 0,05% są polecane dzieciom do 12. roku życia, natomiast o stężeniu 0,1% jest rekomendowane dla starszych dzieci i dorosłych
Bibliografia:
- Lipiec A., Rapiejko P. „Przewlekły alergiczny nieżyt nosa w przebiegu uczulenia na alergeny pyłku traw. Opis przypadku.” Alergoprofil 2014, 10(2): 62-66.
- Zielnik-Jurkiewicz B. „Leczenie zapalenia zatok przynosowych u dzieci.” Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 2012, 1(2): 102-109
- Dzioba A. „Zapalenie górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego.” Medycyna Rodzinna 2002, 5: 154-160.
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=471