Nieżyt nosa stanowi jeden z najpopularniejszych problemów dotyczących dróg oddechowych. Leczenie farmakologiczne kataru opiera się głównie na stosowaniu preparatów aplikowanych donosowo – szczególną popularnością cieszą się leki zaliczane do grona środków steroidowych.
Czym jest alergiczny nieżyt nosa?
Katar, zwany fachowo nieżytem nosa, może rozwijać się wskutek działania rozmaitych przyczyn. Najczęściej stanowi on objaw współtowarzyszący infekcjom wywołanym przez chorobotwórcze mikroorganizmy np. bakterie lub wirusy. Dlatego też niejednokrotnie stanowi on dodatek do przeziębienia, grypy lub innych schorzeń układu oddechowego.
Niemniej jednak wielu pacjentów boryka się z problemem kataru siennego, który często określa się mianem alergicznego nieżytu nosa. Stanowi on efekt nadwrażliwości organizmu na działanie konkretnego czynnika wyzwalającego reakcję uczuleniową, co oznacza nadprodukcję przeciwciał IgE i rozwój stanu zapalnego. Alergenami powodującymi katar sienny są najczęściej pyłki roślinne, zwierzęca sierść, pleśń, roztocza kurzu domowego, dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza.
Katar sienny a sterydy donosowe
Przeciwdziałanie katarowi siennemu polega na stosowaniu środków farmakologicznych o działaniu antyzapalnym – w tym celu najlepiej wykorzystać sterydy donosowe, które umożliwiają okiełznanie występującej nadwrażliwości organizmu na działanie alergenu. Donosowa aplikacja leków steroidowych gwarantuje szybkie dotarcie składnika aktywnego do miejsca objętego procesem zapalnym, co umożliwia efektywne złagodzenie wszystkich symptomów alergicznego nieżytu nosa:
- uciążliwego kichania
- widocznego zaczerwienienia
- niekiedy zatkania górnych dróg oddechowych
- nieustannego uczucia świądu w okolicy nosa
- nadmiernie produkowanej wodnistej wydzieliny
Działanie sterydów donosowych nie jest natychmiastowe. Efekty ich użycia pojawiają się co najmniej po kilku godzinach od aplikacji. Jednak niezwykłą zaletą jest fakt, że działanie utrzymuje się nawet przez parę dni od momentu zastosowania. Stanowi to bardzo duży komfort dla pacjentów.
Jakie sterydy donosowe na katar są dostępne w aptekach?
Donosowe glikokortykosteroidy można podzielić na dwie główne grupy. Do pierwszej zaliczamy leki dostępne wyłącznie na receptę, które są rekomendowane pacjentom z bardziej uciążliwą postacią alergicznego nieżytu nosa (np. objawy uniemożliwiają spokojny sen lub utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków). Najpopularniejszymi preparatami z tej grupy są budezonid (np. Nebbud, Tafen Nasal) i flutykazon (np. Fanipos, Flixonase).
Drugą grupą są sterydy donosowe dostepne bez recepty, które poleca się stosować w przypadkach łagodnego kataru siennego. Substancją czynną jest furonian mometazonu o działaniu zbliżonym do sterydów na receptę. Co więcej, pierwsze rezultaty jego zastosowania są zauważalne u pacjenta już po około 10 godzinach od momentu aplikacji. Przykładowe leki z mometazonem to Aleric Spray, Momester Nasal, Nasometin Control czy Pronasal Control.
Zalety sterydów donosowych na katar
- Szybkie i proste użycie
- Miejscowe działanie leku
- Skuteczne i trwałe łagodzenie wszystkich objawów kataru siennego
- Możliwość ominięcia przewodu pokarmowego – brak oddziaływania leku na cały organizm
- Duże bezpieczeństwo stosowania – zminimalizowane ryzyko występowania skutków ubocznych
- Szerokie grono odbiorców – od dzieci i młodzieży, przez osoby dorosłe, a skończywszy na seniorach
- Wchłanianie składnika aktywnego z miejsca aplikacji gwarantuje wysoki poziom koncentracji
Bibliografia:
- Arcimowicz M. „Donosowe glikokortykosteroidy w leczeniu alergicznego nieżytu nosa.” Alergia Astma Immunologia 2016, 21(1): 33-43.
- Arcimowicz M. „Glikokortykosteroidy donosowe: fakty i mity.” Alergoprofil 2016, 12(3): 113-121.