Katar jako narzędzie diagnostyczne
Obserwacja koloru i gęstości wydzieliny wydostającej się z nosa może być pomocne w postawieniu trafnej diagnozy o przyczynie kataru. Jeżeli nieżyt nosa charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem bezbarwnego i wodnistego śluzu, to problem tkwi w występowaniu rekcji uczuleniowej. Wówczas mowa o tzw. katarze siennym czy też alergicznym nieżycie nosa.
Zgoła inaczej jest w przypadku nieżytu nosa uwarunkowanego infekcją. Zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe mogą powodować występowanie kataru odznaczającego się dużą gęstością oraz ropnym charakterem, na co wskazuje żółta czy wręcz zielona barwa. Jak wobec tego rozpoznać dokładną przyczynę występującego problemu? Zdaniem specjalistów nieżyt nosa wywołany infekcją bakteryjną odznacza się charakterystycznym i wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem, który może być odczuwany przez chorego w momencie spływania wydzieliny po tylnej ścianie nosa.
Warto też dodać, że wirusowy nieżyt nosa początkowo przybiera formę bezbarwnej i wodnistej wydzieliny, która dopiero z czasem ulega zgęstnieniu i zabarwieniu. Natomiast katar wynikający z zakażenia bakteryjnego jest nieustannie w kolorze żółtawo-zielonym.
Jak leczyć bakteryjny katar?
W przypadku długotrwale utrzymującego się kataru bakteryjnego może okazać się niezbędne użycie antybiotyków. Wówczas w celu doboru odpowiedniego preparatu niezbędne jest wcześniejsze wykonanie wymazu z nosa, aby ustalić szczep bakterii odpowiedzialny za występujące zakażenie.
Niemniej jednak w wielu przypadkach istnieje szansa na uniknięcie antybiotykoterapii. Wyjątkowo pomocne okażą się krople do nosa zawierają ksylo- lub oksymetazolinę – to substancje odpowiedzialne za skuteczne obkurczenie naczyń krwionośnych, co okaże się pomocne w przeciwdziałaniu nieżytowi nosa. Aplikacja preparatu pozwala w krótkim czasie zmniejszyć obrzęk, udrożnić nos i ograniczyć ilość produkowanej wydzieliny. Krople do nosa działają jednak wyłącznie objawowo, a na dodatek można je stosować maksymalnie przez 7 dni. W przeciwnym razie istnieje możliwość uzależnienia się od nich i rozwoju tzw. kataru polekowego, który jest rezultatem rozleniwienia nosa.
Skutecznym sposobem może być leczenie przy pomocy preparatów o właściwościach mukolitycznych np. ambroksolem lub bromheksyną. Działanie mukolityków jest skoncentrowane w głównej mierze na rozrzedzeniu wydzieliny oddechowej, co ma za zadanie skutecznie udrożnić zatoki i przewody nosowe oraz ułatwić spływanie nadmiernie zalegającej plwociny. Ponadto przypisuje się im właściwości przeciwzapalne. Mukolityki przeważnie łączy się z antybiotykami.
Innymi środkami farmakologicznymi mogą być donosowe glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe oraz kromony. Oprócz leków istnieje wiele innych, niefarmakologicznych sposobów przeciwdziałania bakteryjnemu nieżytowi nosa. Mowa tu o:
- inhalacjach przy użyciu roztworu soli fizjologicznej tzw. woda morska,
- aromaterapii z wykorzystanie olejków eterycznych np. eukaliptus, mentol, sosna,
- stosowaniu odpowiednich przypraw, które mogą być pomocne w udrożnieniu dróg oddechowych np. chrzan, czosnek, imbir, pieprz czarny, czarnuszka.
Nieleczony katar bakteryjny może stanowić szereg niebezpiecznych powikłań m.in. zapalenie zatok, stan zapalny ucha środkowego, choroby gardła i krtani, a nawet problemy stomatologiczne. Dlatego nieżyt nosa nigdy nie powinien być bagatelizowany, tylko należy zawczasu rozpocząć odpowiednie działania do jego zwalczania.
Bibliografia:
- Śliwińska-Kowalska M. "Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych." Otorynolaryngologia 2016, 15(4): 145-151.
- Jeżewska E., et al. "Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia." Przewodnk Lekarza 2006, 2(9): 12-25.
- https://katarek.pl/blog/jak-leczyc-katar-bakteryjny-bez-antybiotyku/
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/krople-do-nosa-rodzaje-wskazania-i-przeciwwskazania-do-stosowania-kropli-do-nosa-aa-4PEA-PG3G-qGPS.html