FAQ

Katar alergiczny jest wodnisty i lejący. Osoby z katarem alergicznym często kichają. Co więcej, zazwyczaj towarzyszy mu świąd oczu i nosa. Charakterystyczną cechą kataru siennego jest jego nasilenie w pogodne dni oraz osłabienie po opadach deszczu.
Katar zwykły zwany również infekcyjnym jest gęstszy. Wydzielina z nosa może być podbarwiona, przyjmując kolor mlecznobiały, żółty bądź zielony. Katar infekcyjny reaguję na klasycznie stosowane aerozole i krople do nosa, przynosząc chwilową ulgę. W przypadku kataru infekcyjnego osobie chorej może dokuczać również gorączka, ból głowy czy kaszel.
Najczęstszą przyczyną kataru są wirusy i bakterię. A zatem, aby uniknąć kataru, nie można dopuścić do ich rozwoju. Istotna w tej sytuacji jest odpowiednia higiena. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kataru, należy często myć ręce, wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, oraz dbać o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej nosa.
Średni czas trwania kataru to 7 dni. Zalecane jest stosowanie środków zmniejszających wysięk z nosa, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii i kataru przewlekłego. Przewlekły katar może trwać nawet 2-3 tygodnie. Przewlekły katar wymaga konsultacji z lekarzem i często kończy się wdrożeniem leczenia przeciwbakteryjnego.
Nos, gardło i zatoki nieustannie produkują śluz – gęstą, śliską substancję, która pomaga zapobiegać wysychaniu dróg oddechowych. Jeśli jednak organizm produkuje zbyt dużo lub zbyt gęsty śluz, staje się on znacznie bardziej widoczny. W takiej sytuacji osoba może poczuć, że substancja spływa po tylnej ścianie gardła. Spływanie kataru do gardła jest najczęściej spowodowane: nieżytem nosa, zapaleniem zatok, przerostem migdałków, skrzywieniem przegrody nosowej lub chorobą refluksową przełyku i żołądka.
Zielony katar sygnalizuję, że przyczyną kataru jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Katar staję się zielony gdy organizm walczy z infekcją i w wydzielinie pojawiają się komórki odpornościowe. Zielony katar pojawia się w przebiegu: grypy, zapalenia zatok, grzybicy, zapalenia oskrzeli lub oskrzelików.
Większość kropli do nosa dostępnych bez recepty nie powinno być stosowanych dłużej niż przed 3-5 dni. Po tym czasie należy zrobić około 10 dni przerwy, aby błona śluzowa nosa mogła się zregenerować. Przewlekłe stosowanie kropli z ksylo- oraz oksymetazoliną może prowadzić do uzależnienia.